arteterapia

 

 

Metody pracy

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Arteterapia - terapia przez sztukę


To technika wspierająca psychoterapię, mająca zastosowanie nie tylko u osób dorosłych, ale i u dzieci. Pozwala na swobodną wypowiedź artystyczną, która w założeniu arteterapii daje upust wewnętrznym problemom, pozwalając je nazwać, zanalizować, w konsekwencji - oswoić.

Arteterapia jest również metodą wspierania rozwoju dziecka, pozwalającą na swobodę wyrażania siebie, uczącą łatwego dostępu do swojego wnętrza i czerpania z wyobraźni.

W ramach arteterapii wyróżnia się:

punktor

muzykoterapię,

punktor

terapię plastyczną,

punktor

teatroterapię,

punktor

terapię przez twórczość literacką.

Terapia

W arteterapii terapeuta towarzyszy dziecku w procesie twórczym. Zachęca do aktywności artystycznej i kreatywności. Zadaniem dziecka jest opowiedzenie historii przedstawionej w pracy. Pomaga to terapeucie przygotować indywidualny plan pracy i nakreślić cele terapii.

Cel

Najczęściej celem terapii jest wspieranie rozwoju dziecka w kierunku swobodnego wyrażania emocji i budowania pozytywnych relacji ze światem oraz zdolności rozwiązywania problemów i rozładowywania napięcia.

Wskazaniami do arteterapii są:

punktor

ogólne problemy z wyrażaniem emocji,

punktor

autyzm,

punktor

zaburzenia emocjonalne (depresje, lęki),

punktor

zaburzenia społeczne (agresja),

punktor

doświadczenie przemocy psychicznej i fizycznej.

Poza walorami terapeutycznymi, arteterapia działa kojąco, pozwala na skupienie i kontakt ze swoim wnętrzem - dlatego szczególnie w przypadku dzieci służy budowaniu wewnętrznej integracji i stabilności emocjonalnej.

 

 

 

Strona główna   O nas   Oferta   Aktualności   Wczesne wspomaganie   Nasze przedszkole   Cennik   Kontakt